Lenka chtěla být milována. V manželství se jí však pozornosti nedostávalo, proto se rozhodla ze vztahu odejít.  Když se po rozvodu seznámila s mužem, který jí imponoval, zdálo se, že se její sen o lásce začíná naplňovat. O to tvrdší pak bylo prozření. Co všechno dokázala snášet, než našla odvahu říct dost?

Lenka s bývalým manželem vychází přátelsky. Děti, které se z manželství narodily, si manželé rozdělili, každému připadla do výchovy jedna dcera. Rozdělení je ale spíše formální. Rodiče i děti jsou ve stálém kontaktu. Ostatně důvodem k rozvodu manželství nebyly žádné neshody, ale spíše vztah, který přešel z roviny partnerské do roviny kamarádské.

Láska nebeská?

Lence tak dlouhodobě chyběla láska, pocit být milována a vnímána jako atraktivní žena. Na jednom setkání s přáteli jí byl představen Pavel, kterého dosud znala od vidění.  Pavel měl kdysi vztah s jednou z jejích kamarádek, která však o něm mluvila jako o špatném člověku. „Když jsem Pavla poznala, moc jsem se divila, že o něm kamarádka mluvila tak zle. Připadal mi milý, zdvořilý, galantní. Zahrnoval mě něžnostmi, pomohl v domácnosti i s vybavením rodinného domku, který jsem si pronajala. Začala jsem být znovu šťastná a věřila, že to tak zůstane,“ vypráví o svém novém životě Lenka.

Kocovina z lásky

Pavel se nastěhoval k Lence do rodinného domu a začali společně vést domácnost. Až teď si Lenka všimla, že Pavel pije více než je zdrávo. Požádala jej, aby alkohol nebyl denní součástí jejich života. Tehdy na ni prvně vztáhl ruku. Od té doby začal kolotoč domácích potyček. Pavel neustále na Lenku útočil a ze všeho ji obviňoval.  „Když jsem uvařila, byla jsem u něj jen blbá slepice, když jsem nestihla uvařit, byla jsem líná a běhna, co jen shání chlapy. Pavel mě z nevěry podezíral stále častěji, tak jsem omezila a pak i přerušila kontakty s přáteli i s rodinou, abych mu nedávala příčinu k žárlivým scénám. Nakonec to dopadlo tak, že jsem se vzdala i práce,“ vypráví se slzami v očích Lenka. Pavel tak zcela získal kontrolu i nad financemi. Útoky ze strany partnera se stupňovaly. Nadávky a fyzické útoky směřoval už i na dospívající dceru Lenky. Ta se začala bát vracet domů.  „I když mi dcera řekla, že by raději žila u otce, ale má obavu nechat mne samotnou v domě s panem Pavlem, i přesto, že k nám často vyjížděla policie a Pavla vykázali, stále ještě jsem neměla odvahu vztah ukončit. Vždycky jsem se nechala strhnout jeho zamilovanými a omluvnými sms a znovu mu uvěřila. Teprve, když mi dcera řekla, že má z Pavla strach a stěhuje se k otci, zmobilizovala jsem všechny síly a vyhledala pomoc Respondea, na které jsem opakovaně dostala kontakt od policistů, “ vypráví o svém těžkém období Lenka.

Pomocná ruka Respondea

Po úvodní konzultaci byl s paní Lenkou sepsán návrh na vydání předběžného opatření, kterým mohl soud Pavlovi zamezit vstup do rodinného domu Lenky, ale zakázat mu i její kontaktování formou sms a e-mailů. „S naší pomocí byl sepsán návrh na soud a u následného soudního jednání byla již doprovázena osobou zmocněnce. Lenka se tak přestala bát vystupovat před soudem, kde dříve nikdy nebyla. Zbavila se strachu z toho, že nerozumí řeči soudkyně a úředních dokumentů. Před každým jednáním konzultovala se zmocněncem další proces, který se u soudu odehraje. Výsledkem bylo soudní rozhodnutí, které zakazovalo kontakt ze strany jejího bývalého partnera, samozřejmě včetně vstupu do rodinného domu a jeho okolí, který obývala s dcerou. Lenka se tak po dlouhé době vyspala beze strachu. Doma se začala cítit bezpečně i dcera a rozhodla se zůstat s matkou,“ říká Magda Freeseová, která byla Lence oporou a pokračuje:  Současně bylo ze strany Lenky podáno trestní oznámení. Opět byla na policii doprovázena zmocněncem, který jí pomohl zbavit se strachu vypovídat o tom, co doma zažívala. To, že před vyšetřovatelem neseděla sama, jí dodalo odvahu a začal jí opouštět strach z toho, co jí Pavel stále podsouval „nikdo ti neuvěří, nikdo se s tebou nebude zaobírat“. Na základě vznesených obvinění a následného šetření bylo zahájeno proti Pavlovi trestní řízení. V současné době se očekává nařízení hlavního jednání a je pravděpodobné, že dojde k vynesení rozsudku v neprospěch pachatele domácího násilí, kterému bude vyměřen trest,“ shrnuje situaci Magda Freeseová.

A jak šel Lenky život dál?

V průběhu několika měsíců spolupráce s Respondeem se naučila zase vážit si sebe sama. Pochopila, že nemusí zůstávat sama se svým trápením a útrpně je snášet. Začala aktivně řešit lepší život nejen pro sebe, ale i pro dceru. Z nabídky Respondea využila služeb sociální pracovnice, poradce v oblasti práva, služeb zmocněnce a také podpůrnou psychoterapii. Veškeré tyto služby jsou poskytovány bezplatně, jejich financování by si Lenka nemohla dovolit a je proto velmi pravděpodobné, že by i nadále zůstala v područí Pavla. „Lenka dnes už našich služeb nevyužívá, přesto jsme v občasném kontaktu a velmi mě těší, že kromě nalezení cesty z pekla domácího násilí a klidného domova pro sebe a dceru, našla i nového partnera, se kterým tvoří spokojený pár. Souhlasila se zveřejněním svého příběhu, tak aby dodal odvahy i dalším ženám v podobné situaci,“ uzavírá příběh s dobrým koncem Magda Freeseová.