Při příležitosti Světového dne sociální práce vám přinášíme rozhovor s jednou z našich dlouholetých kolegyň Katkou Tománkovou, která se podělila o své zkušenosti a výzvy v podpoře ohrožených rodin.

Cesta Katky Tománkové vedla do Respondea malou oklikou. Chtěla vždycky dělat nějakou pomáhající profesi, rodiče ji ale přesvědčili, aby místo střední zdravotnické školy zvolila gymnázium. Po maturitě nastoupila na vyšší odbornou školu zdravotnickou, jejíž studium však kvůli narození dítěte přerušila. Po rodičovské dovolené se zaregistrovala na úřadu práce a po nějakém čase jí zavolala Alena Líbalová, ředitelka Respondea, a nabídla jí místo administrativní pracovnice, které tehdy v rámci projektu pro matky po rodičovské dovolené dotoval úřad práce. Zůstala na 11 let a pokračuje dál.

Proč sis vybrala Respondeo?

Líbilo se mi, že zaměstnanci se účastní mnoha kurzů a školení, které ale bohužel nebyly určené pro mou pozici. Mě ale ta práce a všechny ty kurzy zajímaly, chtěla jsem se něco dozvědět, naučit, takže mi v Respondeu častokrát umožnili se zúčastnit. Po čase nabyli dojmu, že bych mohla být dobrou posilou do týmu i do budoucna, navíc v roce 2014 startovala v Respondeu nová služba na podporu ohrožených rodin s dětmi, takže naše spolupráce neskončila s koncem roční dotace. Rozhodla jsem se absolvovat kurz pracovnice v sociálních službách, poté jsem pracovala dva roky pod dozorem a dnes mám na starost své vlastní rodiny s dětmi v tíživé životní situaci v rámci Podpory rodin.

S kolika rodinami pracuješ?

Při svém zkráceném úvazku momentálně pracuji s 12 rodinami v těžké životní situaci. Do naší péče se dostaly skrze OSPOD, ale mohou požádat o pomoc také sami.

Jak vypadá tvůj pracovní týden?

V pondělí si vždycky rozvrhnu plán na celý týden podle toho, jak je co akutní, zavolám klientům a případně si domluvíme návštěvu. Do rodin docházím minimálně jednou za dva týdny, ale někdy i dvakrát nebo třikrát týdně, podle toho, jak je potřeba. Pracuju především s rodiči a řešíme společně celou řadu problémů – žádosti o různé příspěvky, dluhy, problémy s bydlením a ve velké míře péči o děti.

Teď mám třeba klientku, která čeká třetí dítě, a dvě už jsou v pěstounské péči. Nedávno ji zbavili svéprávnosti, takže dítě sice bude moci vychovávat, ale pod dohledem. V další rodině zase dítě vychovává matka – vyléčená alkoholička – syn byl jí a jejímu partnerovi nejprve odebrán a předán do pěstounské péče, bohužel ale hocha pěstounka týrala. Chlapec se nyní vrací k matce a uvidíme, jak to zvládne.

Zlepší se pak situace v rodinách?

Někdy se podaří rodiny stabilizovat a rodiče se postaví na vlastní nohy, jindy se však po ukončení spolupráce s Respondeem vše vrátí do starých kolejí. Rodiny zkrátka často nemají základní návyky, jak fungovat. To je také něco, co se je snažíme naučit. Rodiny se ke mně z počátku staví nedůvěřivě, ale vždy se mi nakonec podaří získat si je. Pochopí, že jim chci pomoci. Snažím se, aby cítili, že je respektuji takové, jací jsou, a chci jim jen ukázat cestu, jak dál.