Ke každé neziskové organizaci patří také dobrovolníci. Respondeu se už před časem podařilo navázat stálou a velmi příjemnou spolupráci s nymburskou „zdrávkou“ a také se studenty nymburského Gymnázia Bohumila Hrabala. Pomáhají při organizaci potravinových sbírek, vybírají peníze na dárky pro děti a podobně.

Dobrovolnická spolupráce s gymnazisty odstartovala loni na podzim v rámci celorepublikové sbírky potravin, do které se zapojily tři studentky a jeden student – pomáhali se sběrem potravin a drogerie přímo v Kauflandu a velmi se tak zasloužili o hladký průběh celé akce. „Další potravinová sbírka se koná 22. dubna a nymburští gymnazisté nám opět pomohou,“ podotýká koordinátorka akce a fundraiserka Respondea Lucie Voláková.

V prosinci se studenti zapojili do akce „Dárky pro děti z ohrožených rodin“ a pomohli Respondeu v rámci Podpory rodin zajistit vánoční dárky pro děti, které by asi jinak pod stromečkem žádné nenašly. Čtrnáctiletá Elena dostala oční stíny, rtěnku a kosmetiku, pětiletá Julie panenku, kterou si přála, tříletou Barborku potěšila sada na krájení dřevěného ovoce a šestiletého Mikuláš stavebnice Lego. Před Vánoci navíc organizace dostala krásných 20 tisíc korun, které studentky zapojené do dobročinného projektu DofEbufetík vydělaly prodejem vlastnoručně napečených a připravených dobrot. „Peníze pomohly dětem z ohrožených rodin, kterým často chybí základní školní pomůcky a jejich rodiče si nemohou dovolit platit kroužky. A přitom právě různé volnočasové aktivity jsou pro děti ze sociálně slabých rodin důležité, je třeba, aby trávily čas i jinde, než jen v rodině,“ říká Alena Líbalová, ředitelka organizace.

„V únoru jsme pak přivítali návštěvu z Gymnázia Bohumila Hrabala přímo u nás v Respondeu. Studentkám provozujícím zmíněný DofEbufetík jsme během exkurze představili, jak pomáháme ohroženým rodinám a obětem domácího násilí,“ říká Lucie Voláková. Studentky vnímaly program s velkým zájmem. „Nejvíce nás zaujal proces přijetí rodiny do programu Respondea. Také nás překvapilo, jak obtížné je spolupracovat s těmito rodinami a hlavně si získat jejich důvěru. Dále jsme si poslechly, jak se projevuje domácí násilí a že nejtěžší je říct si o pomoc nebo se svěřit,“ popsaly studentky.

„Spolupráce se studentkami a studenty nymburského gymnázia i nymburské zdrávky si velmi ceníme, baví nás a hlavně dává smysl,“ děkuje za celou organizaci ředitelka.