Domácí násilí je závažný problém, který se objevuje napříč celou společností, a vyžaduje naši pozornost. Obětem domácího násilí pomáhají v celé východní části Středočeského kraje pracovníci Intervenčního centra Respondeo, které vede Denisa Sachomská.

Co bychom měli dělat, když máme podezření, že například kamarádku nebo kolegyni bije nebo nějak psychicky týrá partner? Nebo víme o seniorovi v sousedství, kterému ubližuje třeba jeho syn?

Pokud jste svědkem domácího násilí, je důležité jednat opatrně a s ohledem na bezpečí všech zúčastněných. Když se nejedná o akutní situaci, ale dlouhodobé násilí, zkuste oběť oslovit. Buďte emocionálně podporující a ujistěte oběť, že jí věříte a že násilí není její vina. Vaše podpora a porozumění mohou být důležitou oporou. Vyslechněte, buďte trpěliví a empatičtí. Respektujte postoje a hranice ohrožené osoby.

Poskytněte oběti informace o organizacích a zařízeních, které jí mohou pomoci. V každém kraji jsou zřízena intervenční centra, která se specializují na poradenství a podporu obětem a svědkům domácího násilí. Můžete také předat telefonní čísla a webové stránky, na kterých oběť může najít další informace.

Pokud je to možné, shromážděte důkazy o násilí – fotografie, nahrávky, zranění nebo poškození majetku. Tyto důkazy mohou být užitečné při podávání trestního oznámení a v dalších řízeních.

Když máme obavy o bezpečí oběti, můžeme někoho kontaktovat sami?

Měli byste zvážit nahlášení situace místní policii nebo se obrátit na nejbližší intervenční centrum. V případě, že se v domácnosti nacházejí nezletilé děti, je možné obrátit se i na místní orgán sociálně-právní ochrany dítěte (OSPOD).

V případě akutního násilí, tedy nějakého incidentu, který se v danou chvíli odehrává, volejte policii na čísle 158. Pokud byste se sami ocitli v ohrožení, utečte na bezpečné místo a zavolejte o pomoc z bezpečí. Snažte se nezasahovat do samotného násilí, neboť se tak můžete sami vystavit ohrožení.

A když jsme již několikrát oznámili domácí násilí policii a situace se nezměnila?

Může vyhledat právní radu nebo se obrátit na zmíněné intervenční centrum. Odborníci mohou poskytnout konkrétní informace a rady, jak dál postupovat. Svědek se následně může s ohroženou osobou podělit o kontakty a informace, které by jí mohly být užitečné.

Pokud je svědek schopen a ochoten, může v rámci svých možností nabídnout pomoc se shromážděním důkazů o domácím násilí, doprovod na schůzky nebo jiné formy podpory.

Mobilní aplikace Bright Sky, jejímž cílem je poskytnout podporu obětem a umožnit uživatelům snadný přístup ke zdrojům pomoci, je vhodná jak pro ty, kteří jsou ohroženi násilím, tak pro svědky a profesionály, kteří se snaží obětem domácího násilí pomáhat.

Intervenční centrum pomáhá obětem domácího násilí mimo jiné také díky finanční podpoře měst Mnichovo Hradiště, Mladá Boleslav, Mělník, Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Čáslav, Brandýs nad Labem, Nymburk, Milovice, Poděbrady a Městec Králové.