Kazuistický workshop k tématu transgeneračního přenosu domácího násilí pro odbornou veřejnost uspořádala 22. června v Mladé Boleslavi vedoucí Intervenčního centra Respondeo Denisa Sachomská. V Intervenčním centru se neustále setkává s tím, že se násilí v rámci rodin přenáší z prarodičů na
rodiče a na jejich děti, že chování agresora má kořeny v jeho dětství – sám domácí násilí zažíval nebo mu byl přítomen. Proto je podle Denisy Sachomské potřeba této problematice věnovat maximální pozornost.

„Přenos způsobují silné tradiční stereotypy v rodinách, nežádoucí přebírání vzorů a v neposlední řadě sociální tlak okolí,“ říká Martina Vojtíšková, předsedkyně Asociace intervenčních center ČR, která v rámci celorepublikového projektu Děti dětí bez násilí na problém transgeneračního přenosu upozorňuje.

Boleslavského workshopu se zúčastnili odborníci z OSPOD Mnichovo Hradiště, OSPOD Mělník, OSPOD Mladá Boleslav a z Územního odboru kriminální policie a vyšetřování z Mělníka. „Sdíleli jsme své zkušenosti, poznatky a příběhy o transgeneračním přenosu domácího násilí v různých kontextech. Workshop přinesl zajímavé poznatky a nové přístupy ke zkoumání a řešení, jak transgenerační přenos domácího násilí eliminovat. Myslím, že si všichni zúčastnění odnesli nové perspektivy a nápady, které mohou využít ve své profesionální praxi,“ říká Denisa Sachomská a dodává, že o kazuistický workshop byl mezi odborníky velký zájem, proto by brzy podobnou akci zase zopakovala.

Workshop byl uspořádán právě v rámci zmíněného projektu Děti dětí bez násilí – LP-HRMGSC-005, který je financován ministerstvem financí z Norských fondů 2014 – 2021.