K stálým a častým tématům, kterými se zabývají pracovnice Občanské poradny Respondeo tradičně patří úprava péče o děti, stanovení a vymáhání výživného a další dotazy z oblasti rodinného práva. Podle vedoucí Občanské poradny Respondeo Hedviky Stuchlíkové řeší poradkyně tuto problematiku téměř denně.

Jaké konkrétně dotazy klienti mají? 

Nejčastěji se jedná o dotazy týkající se úpravy péče o děti, ať už v rámci rozvodu, rozchodu nebo i v případě, že už je péče stanovená, ale nefunguje nebo je třeba ji změnit. Další okruh dotazů se vztahuje k výživnému (stanovení výše, zvýšení, vymáhání výživného a podobně). Velká část dotazů se týká rozvodu (jak se rozvést a co všechno s tím souvisí).

Jaké jsou varianty péče o děti u rozvedeného páru? 

Typů péče o děti je několik a nemusí jít jen o rozvedený pár, ale i nesezdané rodiče po rozchodu nebo rodiče, kteří se ještě nerozvedli. Nejčastěji naše klientky či klienti požadují výlučnou péči (o dítě pečuje jeden z rodičů), případně střídavou péči, která je v současné době preferovaná. Existuje i společná péče – rodiče pečují o dítě společnými silami jako dosud. Každý z typů péče může mít různé varianty – třeba rozšířený styk, střídání rodičů v jednom bydlišti u střídavé péče a podobně.

Mají děti možnost rozhodnout se samy, jak to bude? 

Soudce, případně pracovník OSPOD se ptá dětí na jejich názor a preference, a to od 12 let výše, ale může se dle svého uvážení doptat i mladších dětí. K jejich názoru se určitě výrazně přihlíží, ale v konečném rozhodnutí soudu hrají roli i další okolnosti (třeba podmínky rodičů pro péči).

Co když se rodiče nerozvádějí, ale jen žijí odděleně, jak je to s dětmi? 

Záleží na tom, zda jsou schopni se na péči o děti domluvit. Pokud dohoda vázne a nemůžou se shodnout například na tom, jak často se každý bude s dítětem vídat, nebo jak vysoké výživné platit, je užitečné péči formálně upravit – buď písemnou dohodou (v případě rodičů-manželů ji schvaluje soud, u nesezdaných rodičů to není třeba) nebo návrhem na úpravu péče k soudu.

Když se rodiče nejsou schopni dohodnout na péči, jaký je pak postup? 

Může se jeden z nich (nebo oba) obrátit s návrhem na úpravu péče k soudu, který pak rozhodne – rozhodnutí je pak závazné pro oba rodiče. Návrh si rodiče můžou sepsat sami nebo s naší pomocí, případně se obrátit na advokáta. Za toto řízení se u soudu neplatí soudní poplatek.

Veškeré služby Občanské poradny Respondeo jsou bezplatné díky finanční podpoře Středočeského kraje, Dobrovolného svazku obcí Pečecký region a měst Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čelákovice, Městec Králové, Nymburk a Poděbrady