V období vánočních svátků rodiny a páry obvykle tráví čas společně doma nebo s přáteli, ne vždy však pro ně toto období představuje čas klidu a pohody. Naopak, díky delší dovolené či vlivu alkoholu se některé situace mohou vyhrotit až do nepříjemných konfliktů. Podobně jak se to stalo Markovi, klientovi Respondea.

Třicetiletý Marek, táta čtyřleté Aničky, se rozvedl před dvěma lety. S dcerou se pravidelně vídá, s bývalou ženou bez problémů komunikuje, chodí do práce, mnohdy dělá přesčasy a v zaměstnání se cítí dobře. Ale!

Občas si rád zašel na pivo a pod vlivem alkoholu pak ztrácel kontrolu nad svým jednáním. Na psychoterapii, kterou zdarma nabízí Respondeo v rámci projektu podporovaného Ministerstvem vnitra, přišel na doporučení pracovníků Probační a mediační služby, protože se choval násilně při potyčce v baru a vážně fyzicky ublížil dvěma lidem. Hrozí mu trest, proto začal docházet na terapii a rozhodl se abstinovat.

„Na terapii řešil svůj vztah k alkoholu, přemýšlel nad tím, co se vlastně stalo a jak reagoval při rvačce. Mluvil o tom, jak mu to, co udělal, změnilo život, jak to ovlivnilo jeho pohled na vztahy s kamarády a známými,“ popisuje psychoterapeutka Dana Vrabcová. Marek se bojí důsledků svého činu, bojí se trestu, který má v brzké době vynést soud.

„Také se na terapii zamýšlel na tím, jak potyčku vnímali ostatní lidé. Co zažívali ti, kterým ublížil. Mluvil o své vině, o tom, jak je mu líto, co způsobil napadeným. Bylo to poprvé, kdy se v klidu mohl do hloubky podívat na to, co se stalo, sám sobě dovolil otevřeně nahlédnout na své chování a prožívání během napadení a po něm,“ líčí průběh sezení terapeutka a dodává, že se Marek také snažil přijít na to, jak může uchopit svůj hněv a vztek, které jej přepadají ve chvílích stresu či napětí.

Marek postupně v terapii objevoval, jak nakládá se svým hněvem, jak obvykle reaguje a co mu pomáhá, aby si svůj hněv uvědomil. „To mu umožní si pojmenovat, co se konkrétně bezprostředně děje a otevřeně se o tom začít bavit. Nebo pokud je to možné, z nepříjemné situace odejít,“ vysvětluje Dana Vrabcová. Její klient během dalších setkání otevíral dveře do svého vnitřního světa, přestože to pro něj nebylo jednoduché a tížily ho výčitky a vina. „Když zjistil, že terapie je místo, kde ho nikdo nesoudí a přijímá ho takového, jaký je, dovolil si podívat se na sebe zcela otevřeně. To mu umožnilo dívat se do budoucnosti a přijmout zodpovědnost za to, co provedl,“ uzavírá psychoterapeutka.

Kdokoli zažívá něco podobného, neví si rady se svým agresivním chováním, vnímá konflikty ve svých vztazích, může kontaktovat Respondeo a využít možnosti bezplatné psychoterapie v rámci projektu „Jak na konflikty ve vztazích“, který financuje Ministerstvo vnitra. Probíhají v Mělníku, Kolíně, Nymburce, Mnichově Hradišti a Mladé Boleslavi. Kontakt pro objednání: 725 554 828.