Od ledna 2018 do prosince 2020 pomáhala nezisková organizace Respondeo rodinám s dětmi na Mladoboleslavsku prostřednictvím projektu Zdravá rodina. Za tři roky práce s rodinami, které se ocitly v tíživé situaci se ukázalo, že je projekt pro dané rodiny velmi přínosný, a tak se pokračuje dál, projektem Zdravá rodina II. Tady jsou nové příběhy.

 

Kvůli exekucím jim málem vzali děti

Problém v rodině Marie se zdál zpočátku velmi složitý a skoro až neřešitelný. Velké dluhy a narůstající exekuce způsobily, že hrozilo odebrání dětí z rodiny. Ve chvíli, kdy přišla do rodiny pomoc Respondea, vše se pomalu začalo obracet k lepšímu. Sociální pracovnici se podařilo vstoupit v jednání s vykonavatelem exekutora, který zajistil sloučení exekucí a možnost splácení dluhu jednou částkou, přijatelnou pro rodinu. Nyní rodina již rok své dluhy pravidelně splácí, rodiče pracují a žijí v klidu i se svými dětmi.

 

A zase ty peníze….

Dvojčata Evička a Míša se moc těšily na nástup do 1. třídy základní školy. Alena s manželem ovšem neměli finanční prostředky na výbavu dcer do školy, a proto se snažili zařídit odklad nástupu do první třídy a problém oddálit. Respondeo, prostřednictvím sponzorů, zajistilo nákup školních pomůcek a výbavy pro děti. Holčičky mohly bez problémů do první třídy nastoupit a nyní jsou šťastné školačky.

 

I s pěti dětmi to jde

Jana se musela z vážných důvodů přestěhovat z velkoměsta na malou vesnici se svými pěti dětmi, bez otce dětí, který je opustil. Nikoho zde neznali, dětem bylo třeba vyřídit rychle školu, pro Janu nové doklady. Jana se v této složité situaci obrátila na OSPOD, kde jí byla nabídnuta spolupráce s Respondeem. Díky tomu všechny děti nastoupily řádně do školy, rodina má vyřízené doklady, trvalý pobyt, evidenci na úřadech. Jana nyní pobírá rodičovský příspěvek a má vyřízené dávky, na které má nárok. Dále je podán návrh na úpravu výchovy a výživy dětí. Všichni si zvykají na nový domov a jsou šťastni, že na to v začátku nebyli sami.

 

Projekt byl podpořen Evropským sociálním fondem z prostředků Operačního programu Zaměstnanost a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, reg. č. projektu: CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_049/0014614, prioritní osa OPZ: 2.1