Jednou z činností, které se organizace Respondeo téměř od svého počátku věnuje, je komplexní pomoc obětem domácího násilí. Dříve Intervenční centrum pracovalo pouze s dospělými klienty, od 1. dubna letošního roku pomáhá i dětem od šesti let věku.

Domácí násilí patří k nejhorším formám útisku, protože se před ním lze jen těžko bránit a těžko před ním utéct. Odehrává se v domácím prostředí, které by mělo být za normální situace bezpečným útočištěm. Může se ale naopak stát vězením pečlivě skrytým před zraky okolí.

„Našimi klienty jsou osoby, které zažily partnerské nebo mezigenerační násilí, což může být i násilí na prarodičích. Službu ale poskytujeme též svědkům domácího násilí, vše zajišťujeme ambulantní a velmi užitečnou terénní formou, anonymně a bezplatně,“ vysvětluje Alena Líbalová, ředitelka Respondea. Sociální pracovníci s klienty sestavují bezpečnostní plán, poskytují jim psychické, sociální, ale i právní poradenství, mohou zajistit také zastupování či doprovod k soudu a na různé úřady.

Aktuálně se Intervenční centrum snaží rozvíjet zmíněnou službu pro děti. „Kromě edukace pracovníků a dovybavování konzultačních místností, aby se pro děti staly přívětivějším a bezpečnějším prostorem, chce Respondeo pořídit například nové psychoterapeutické pomůcky,“ popisuje Alena Líbalová. Proto se Intervenční centrum přihlásilo se svým projektem Pomáhejme společně obětem domácího násilí do soutěže Vy rozhodujete, my pomáháme, kterou organizuje obchodní řetězec Tesco.

Zákazníci mohou projekt podpořit hlasovacím žetonem, který získají za každý nákup v prodejnách Tesco v Kolíně, Kutné Hoře, Mělníku, Neratovicích, Roudnici nad Labem a Štětí od 11. července do 7. srpna.