Do občanské poradny přicházejí lidé s různými starostmi, se kterými si neví rady. Poradce jim umí poradit, jak postupovat, ale například pomůže i se sepsáním úředního dopisu.

Výživné

Jana, která v tu dobu byla na rodičovské dovolené s dvouletým synem se obrátila na Respondeo s tím, že bydlí společně v domě se svým přítelem a otcem jejich dítěte, který zdědila po rodičích. Ten ji však nepřispívá na výživné ani na domácnost, žena všechno platí ze svého rodičovského příspěvku. Přítel neustále slibuje, ale nezaplatí nic, ačkoliv pracuje a pobírá mzdu. Janě už docházela trpělivost (i peníze) a ráda by po otci svého dítěte vymáhala výživné.

V poradně jsme jí vysvětlili, že se může buď pokusit napsat s přítelem písemnou dohodu o určení výživného, případně požádat soud, aby ve věci rozhodl. Dali jsme jí vzory podání a vysvětlili jí, jak je napsat a podat, případně s námi může sepsané návrhy i konzultovat. Pokud by přítel ani poté neplatil, může klientka vymáhat výživné exekučně, případně podat i trestní oznámení na policii.

Vydědění

Na poradnu se obrátili starší manželé, kteří vlastní rodinný dům. Mají dvě děti, dceru a syna. S dcerou i její rodinou mají špatné vztahy, dcera na ně tlačí, aby jí dům darovali, chová se k nim špatně, nadává jim, její manžel jim opakovaně i vyhodil a poničil několik věcí a klienti z něj mají strach. Přemýšleli o tom, že by dceru vydědili.

Klienty jsme psychicky podpořili a celou záležitost s nimi v klidu probrali; pokud mají obavy, mohou se v případě vyhroceného konfliktu obrátit i na policii. V poradně jsme jim vysvětlili, jak vydědění funguje a jak sepsat listinu o vydědění, poučili jsme je i o tom, že se v této záležitosti mohou obrátit na notáře. Probrali jsme s nimi i další možnosti řešení a podpořili klienty v tom, že si toto chování a nátlak nemusí nechat líbit a mají možnosti se proti němu bránit.

Svobodná matka v nouzi

Další případem byl příběh mladé ženy Kristýny v pokročilém těhotenství. Dítě čeká s bývalým přítelem; vztah pravděpodobně už nepůjde obnovit, ale žena je s otcem dítěte domluvená alespoň na uznání otcovství. O výživném na dítě se zatím nebavili, žena má z toho obavy. V současnosti bydlí dočasně v bytě u rodičů, ale ráda by se odstěhovala. Neví, jak zvládne zajistit finance po narození dítěte.

V poradně jsme s ní probrali celou situaci; informovali jsme ji o sociálních dávkách, o které by mohla požádat a o jejich podmínkách. Vysvětlili jsme jí, jak žádat o výživné na dítě a také o tom, že má nárok žádat po otci dítěte i o příspěvek na výbavu dítěte a výživné na sebe. Probrali jsme také podmínky odchodu na mateřskou dovolenou a pobírání peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku, takže se nastávající maminka uklidnila a získala větší jistotu, že svoji situaci zvládne.