Představte si, že máte sedm dětí, bydlíte v plísní prolezlém bytě a ještě za to platíte nájem. V bytě je zima, protože majitel vypne topení, a to zdaleka není konec…

Pak se vám sice povede se přestěhovat do lepšího bytu, ale spíte na zemi, protože vše včetně nábytku vám zplesnivělo a na nové nemáte finanční prostředky.

Stěhování do holých stěn

„Z bývalého bydliště jsme se museli odstěhovat“ – vypráví třicetiletá Hana, „nájemné jsme platili pravidelně, ale s nadcházející zimou už nebylo možné tam zůstat. Majitelka vypnula topení kvůli jedné neplatičce. Děti spaly v čepicích, zimních bundách, věčně nemocné, ubrečené a to nemluvím o plísních, ty byly všude, na zdi, ve společné koupelně, prostě všude.“

Rodina se přestěhovala do nového bydliště. Zrekonstruovaný byt se jim od počátku líbil a na stěhování se všichni moc těšili, i když věděli, že nebudou mít na čem spát, psát úkoly, jíst, atd.. „Věděli jsme, že se musíme přestěhovat, situace v předchozím bydlišti už byla neúnosná. Nový byt se nám hned líbil, hlavně děti byly nadšené, ale já sem se bála, na čem budeme spát? Všechen nábytek i oblečení jsme museli nechat ve starém bytě. Všechno bylo cítit plesnivinou, matrace byly plesnivé, vlhké, přestěhovat jsme v podstatě neměli co. Přišli jsme do nového bytu bez ničeho, neměli jsme ani jediný kus nábytku.“ Říká Hana.

Se sedmi dětmi a v novém bydlišti není možné najít hned práci a navíc manželovi paní Hany byl odcizen rodný list, což rodině znemožnilo požádat o dávky, které by rodina tolik potřebovala. „Vůbec jsem nevěděla, co budeme dělat. Jak zařídíme nový rodný list ze Slovenska, kde vezmeme peníze na nábytek, na oblečení dětem. Ano, měli jsme nové bydlení, ale ještě pořád i spoustu starostí,“ popisuje situaci Hana.

Dobrá vůle

Paní Hana se vždycky snažila zajistit svým dětem ty nejlepší možné podmínky. Díky jejímu aktivnímu zájmu začala ona a její rodina spolupracovat s Respondeem.  Sociální pracovníci Respondea rodinu paní Hany pravidelně navštěvují. Společně si stanovili cíle, kterých chtějí vzájemnými silami dosáhnout. Cíle, které podpoří rodinu v jejím kvalitním fungování a rozvoji v době současné i budoucí. Díky oslovení společnosti Respondeo realitní kanceláří Remax, se podařilo zajistit pro rodinu kompletní vybavení nábytkem. „Mám z toho velkou radost, děti mají vlastní postel a máme i sedací soupravu, obývací stěnu, skříně a velký, hezký jídelní stůl. Nic takového jsem vůbec nečekala,“ líčí dojatě Hana.  Povedlo se získat i vystavení nového rodného listu pro manžela paní Hany. Pracovnice Respondea pomohla paní Haně zorganizovat přestup dětí do nové školy, získala a vytiskla veškeré formuláře a informace ohledně zápisu dětí do školky a do první třídy. „Respondeo nám opravdu pomohlo. Manžel si hledá práci, máme hezké bydlení, děti jsou ve škole spokojené a já jsem konečně v klidu,“ říká, teď už s úsměvem Hana.