„Vdova (62), hledá milého a upřímného muže pro společné výlety ve dvou.“ Tak zněl inzerát, který měl osamělé Janě z Nymburka pomoci najít partnera. Místo toho přinesl spoustu starostí a zklamání.

Než inzerát do internetové seznamky poslala, důkladně o všem přemýšlela. Manžel jí zemřel před lety po vážné nemoci. Jana situaci zvládla a vychovala děti sama. Postupně odrostly, našly si zaměstnání, založily vlastní rodiny a vydaly se svou cestou. V domě začalo být prázdno.
Jana pochybovala, že internetová seznamka bude fungovat, ale jen do chvíle, než se s odpovědí ozval Milan. Podobně opuštěný, pozorný, milý a společenský… Ani rodina a přátelé neváhali, že on je ten pravý. „Kdybyste to viděli, opravdu byste věřili, že se našly dvě spřízněné duše,“ vzpomíná na šťastné období Jana. Přitom nešlo o žádnou bláznivou lásku, která by přehlížela problémy. Naopak. Milan Janě pomáhal se vším, co přišlo. A stejně i ona byla ochotna pomáhat jemu.

Neobvyklá žádost

Jeden zádrhel se ale přece jen objevil. Pokud se jednalo o finance, vše platili pouze z Janiných peněz. „Tenkrát mi to moc nevadilo. Měla jsem našetřeno, a navíc jsem si tehdy ke slušnému důchodu ještě i přivydělávala,“ vzpomíná Nymburačka. Milan si celkem rychle zvykl říkat si o stále větší a větší částky. Tu na plánovanou opravu něčeho na domku, tu na benzín do auta, občas i jen tak.
„Dnes si připadám hloupě, ale ten, kdo zase získá někoho, pro koho může znova začít žít, ten mou tehdejší situaci pochopí,“ vysvětluje Jana. Proto ji nenapadlo podezírat Milana z něčeho nekalého ani ve chvíli, kdy přišel s prosbou o peníze na nákladnou opravu auta. Měl nápad, že s ním budou jezdit na společné výlety. Zároveň slíbil, že celých 60 tisíc za dva měsíce Janě zase vrátí.

Nečekané překvapení

Když ale Milan dostal peníze, přerušil veškerý kontakt. Nezvedal telefony, neodpovídal na zprávy. Tehdy si Jana uvědomila, že z ní jen tahal peníze. Jakmile dosáhl svého, už se neozval. „V tu chvíli vám není líto peněz. Největší vztek máte sama na sebe, že jste tomu člověku věřila. Nemohla jsem se nikomu svěřit. Hrozně jsem se styděla,“ líčí podvedená žena. Nakonec našla Respondeo: „Napadlo mě napsat jim do internetové poradny pro oběti trestných činů, i když jsem nevěděla, jestli jde o trestný čin. Po e-mailech jsem se odhodlala přijít osobně, i když pořád anonymně,“ vzpomíná Jana.
V poradně jí vysvětlili, jak probíhá trestní řízení, jaké má možnosti náhrady škody a jaký je postup při jejím vymáhání. Při dalších sezeních se dohodli na podání trestního oznámení na bývalého partnera a společně sepsali potřebné dokumenty. Ukázalo se, že Milan je povedený „ptáček“! Podobně vylákal peníze z několika dalších žen. Byl obviněn z trestného činu podvodu a hrozí mu trest odnětí svobody až 8 let a povinnost náhrady škody. „Je dobře, že má obyčejný člověk někde zastání. V Respondeu mi poradili s postupem, ale nejvíc mi pomohlo asi to, že mě prostě jen vyslechli a měli pochopení pro mou situaci. Naletět přece může každý,“ uzavírá svůj příběh Jana.