Ne všechny děti najdou pod stromečkem, co by si přály. Dokonce mezi námi žijí takové, které dárky nedostávají vůbec. Sociální pracovnice Respondea proto zjišťovaly, co by děti ze znevýhodněných rodin, se kterými dlouhodobě pracují, rády od Ježíška dostaly. Pak sestavily seznam dětí a dárků a pokusily se najít k nim dárce.

„Tříletá Monička by si přála dřevěnou kuchyňku, aby mohla vařit jako její máma, šestiletý Fanda má zase rád stavebnice a přál by si lego, čtyřletý Míša touží po stavebním stroji, tříletá Viki chce kočárek pro svou panenku, třináctiletý Dan zase fotbalový dres, Dominik, kterému je 11 let, by rád dostal elektronické šipky“, popisuje sociální pracovnice Eliška Lebdušková, po čem děti z ohrožených rodin touží. Pracovníci Respondea se rozhodli zařídit dárky pro celkem 20 dětí, jejichž rodiče si letos nákupy nebudou moci dovolit.

Dárky ale musí někdo koupit, proto Lucie Voláková, fundraiserka Respondea, začala hledat dobré duše, které chtějí o Vánocích někomu udělat radost. „Oslovila jsem zdrávku v Mladé Boleslavi a Gymnázium Bohumila Hrabala a z obou škol jsem ihned dostala kladnou odpověď – studenti se na některé dárky složí. Musím ještě dodat, že s oběma školami spolupracujeme už déle, například na potravinové sbírce, a dobročinnost jim opravdu není lhostejná.“ Sami od sebe se ozvali regionální zástupci Pirátů, kteří hračky doplní ještě například o poukazy na nákup obuvi, oblečení či drogerie a také několika baleními cukroví a kolekcí na vánoční stromeček.

Další dárky by se mohly nasbírat na adventní akci na hradu a zámku Zvířetice, kterou 26. listopadu pořádá spolek LOVI. Lidé mohou koupit a donést tam zabalené dárky (například hračka, hra nebo stavebnice) – ty pak poputují do azylového domu pro matky s dětmi R-MOSTY v Mladé Boleslavi a další terénní sociální pracovníci Respondea postupně roznesou do domácností ohrožených rodin s dětmi, kterým dlouhodobě pomáhají v rámci projektu Zdravá rodina II. financovaného Evropskou unií (reg. číslo: CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_049/0014614).

EU - ESF - OPZ