Objednali si výměnu oken u nepoctivé firmy, která je připravila o peníze. Rozhodli se ale nenechat se okrást a vyhledali pomoc.

„S manželem bydlíme na vesnici ve starším domku, který už potřeboval opravit. Jsme oba v důchodu, museli jsme proto našetřit, abychom si mohli vůbec rekonstrukci dovolit“, začíná vyprávět paní Marie „Drobnější opravy zvládl manžel sám, ale na výměnu oken si netroufl; obrátili jsme se proto na stavební firmu, která vypadala solidně a měla dobré ceny.“

Nepříjemné překvapení přišlo později

Na počátku rekonstrukce bylo vše v nejlepším pořádku. Manželé si u firmy vybrali okna, domluvili se na ceně a objednali montáž. „Zástupce firmy vystupoval slušně, odpověděl nám na všechny otázky, vůbec by nás nenapadlo, že by se mohlo něco stát“, povzdechl si pan Jaroslav. S manželkou zaplatili v únoru domluvenou zálohu na okna ve výši 30 000 Kč s tím, že výměna oken proběhne v květnu. Ve stanovený termín se však nikdo z firmy neozval. Marie s Jaroslavem si nejdříve mysleli, že došlo k omylu, tak kontaktovali pracovníka firmy. Ten se jim omluvil s tím, že se protáhla předchozí zakázka a že musí posunout termín. Když se ani pak nic nedělo, zavolal mu pan Jaroslav znovu, ale zástupce přestal reagovat na telefonáty. „To už jsme měli špatné tušení,“ říká paní Marie a dodává „začali jsme mít strach, že nedostaneme ani okna, ani své peníze.“

Podvedených bylo více

V této pro ně zoufalé situaci se obrátili na Respondeo s prosbou o pomoc. „S paní Marií a panem Jaroslavem jsme důkladně probrali celou situaci a společně jsme se bavili o tom, jaké řešení zvolit“, popisuje začátek spolupráce pracovnice Respondeo Hedvika Stuchlíková. „Manželé se rozhodli nejdříve s naší pomocí odstoupit od smlouvy,“ vysvětluje a dodává, že ani po odstoupení od smlouvy se situace nezměnila, manželé se proto po konzultaci s Respondeem rozhodli obrátit se na Policii ČR. Tam se zjistilo, že Marie s Jaroslavem nejsou jediní podvedení, ale že dalších 11 lidí podalo na firmu trestní oznámení.

S pachatelem bylo zahájeno trestní stíhání; Marie s Jaroslavem se rozhodli s pomocí Respondea přihlásit se k náhradě škody.

Obětí trestného činu se může stát každý

„Do života mohou nepříjemně zasáhnout i méně závažné trestné činy,“ vysvětluje Hedvika Stuchlíková z Centra pro pomoc obětem při Respondeu. To pomáhá lidem, kteří se v takové situaci ocitli a neví si s ní rady. Poradce poskytne obětem potřebné informace, nasměruje je na řešení a také je podpoří.  „Člověk se cítí bezmocný,“ říká paní Marie a společně s manželem dodávají: „Díky Respondeo jsme získali naději, že své peníze dostaneme zpět,“ říkají oba s úlevou.