Alici jsme z intervenčního centra kontaktovali na základě vykázání manžela, které provedla policie. Domluvili jsme se na osobní konzultaci, na kterou se dostavila fyzicky i psychicky vyčerpaná.

Z pětiletého manželství se narodil syn, kterému jsou nyní čtyři roky. Alice se před rokem vrátila do zaměstnání, kde byla povýšena do manažerské pozice. A tehdy začaly problémy. Manželovi se už delší dobu nedařilo v jeho podnikání. Dlouhodobý stres řešil alkoholem. Ocenil, že si návratem manželky do práce finančně polepšili, ale neunesl její pracovní úspěch. Začal ji ponižovat a napadat vulgárními výrazy. Také ji bezdůvodně obviňoval z nevěry, snažil se ji mít neustále pod kontrolou. V opilosti se choval agresivně, opakovaně ji napadl i fyzicky.

Mlčením se dostala na dno

Alice se nikdy nikomu nesvěřila, styděla se za to, co se doma dělo. Při posledním incidentu byl přítomen i malý syn, snažil se ji bránit. Manžel slovně hrubě napadal i jeho. Klientku vláčel za vlasy, škrtil a fackoval, vyhrožoval jí zabitím, vyhazoval ji z domu a zdůrazňoval, že syn zůstane s ním a ona jej nikdy nedostane do své péče. Policii přivolali sousedé.

Alice za pomoci Intervenčního centra Respondeo podala k okresnímu soudu návrh na předběžné opatření, kterým bylo policejní vykázání prodlouženo. Mohla pak v klidu bez přítomnosti manžela dál řešit svou situaci. Ve spolupráci s OSPOD podala návrh na úpravu výchovy a výživy k nezletilému synovi, následně také návrh na rozvod manželství. Začala docházet na psychoterapii. Využila také pomoc zmocněnce IC, který ji doprovázel a zastupoval při jednáních u soudu.

Manželství klientky je již rozvedeno, exmanžel se odstěhoval ke své milence a o syna nejeví zájem.