Narození dítěte je jedním z nejkrásnějších období v životě ženy. Někdy se však bohužel stane, že maminka je na to štěstí i starost sama. Na co všechno mají nárok maminky, které nejsou provdané a zůstanou na péči o dítě samy?

Před půl rokem se nám s přítelem narodilo dítě, musí mi přítel něco přispívat?

Pokud jste nebyli manželé, máte právo na výživné na sebe od otce dítěte, a to po dobu dvou let od narození dítěte. Pokud se na placení výživného nedomluvíte a/nebo ho nebude otec dítěte platit dobrovolně, můžete se obrátit s návrhem na stanovení výživného na neprovdanou matku k soudu.

Kolik mi má přispívat?

Výše výživného je individuální a záleží na majetkových poměrech nejen otce dítěte (příjmy, další vyživovací povinnosti), ale i vašich. Roli hrají také vaše náklady. Určitě doporučuji si všechny své náklady evidovat a schovávat si doklady o platbách.

Slyšela jsem, že mi má otec dítěte přispět také na výbavičku a kočárek, je to pravda?

Otec dítěte je povinen vám přiměřeně přispět na náklady spojené s těhotenstvím a porodem – konkrétně se má těmito náklady na mysli těhotenské oblečení, lékařská péče atd., zkrátka náklady spojené s vaší osobou. Z tohoto důvodu je vhodné si schovávat účtenky a doklady od věcí, které si kupujete nebo za které platíte, abyste případně mohla tyto náklady prokázat. Opět platí, že pokud nedojde mezi vámi k dohodě, můžete se obrátit na soud.

Do výše uvedených nákladů ale nespadá pořízení kočárku, oblečení atd., to je předmětem vyživovací povinnosti k dítěti, kterou mají oba rodiče. Blíže jsme se otázkou výživného zabývali v minulém článku (https://www.respondeo.cz/nase-poradna-vyzivne-na-deti/)

Otěhotněla jsem s bývalým přítelem, ale rozešli jsme se, můžu po něm něco chtít, i když se dítě ještě nenarodilo?

Ano, soud může pravděpodobnému otci dítěte uložit povinnost zaplatit budoucí matce dítěte výživné na ni i příspěvek na náklady spojené s těhotenstvím a porodem už před narozením dítěte.

Můžu žádat výživné na neprovdanou matku i zpětně?

Ano, stejně tak náklady spojené s těhotenstvím a porodem, ale pouze do dvou let ode dne porodu.

Připravila: Mgr. Hedvika Stuchlíková