Naše sociální pracovnice se setkávají v rámci pomoci rodinám s dětmi s různými případy. Často se v „naší péči“ ocitají rodiny, kde je více dětí a maminky jsou na ně samy, ale ojedinělé nejsou ani případy, kdy je těhotná mladá maminka bez partnera a také bez finančních prostředků.

V takové krizové situaci se ocitla i Jana, kterou před porodem přítel opustil. Po porodu zdravého dítěte se naneštěstí u ní projevila deprese. Jana tak nezvládala pečovat o sebe, své dítě ani domácnost. Hrozilo, že miminko Janě odeberou. Naštěstí OSPOD, se kterým úzce spolupracujeme, kontaktoval Respondeo s žádostí o pomoc pro Janu. Ta se spoluprací s námi souhlasila. Tak tu byla naděje, že se vše obrátí k dobrému.

Podpora byla nutná

Sociální pracovnice nejdříve zajistila kontakt na psychiatrickou pomoc, která Janě pomohla zbavit se depresí. Poté Janu podpořila při péči o dítě a také zajistila služby laktační poradkyně. Následně sociální pracovnice pomohla s přihlášením dítěte ke zdravotnímu pojištění a s žádostmi o dávky, ale také Janu podpořila v zápisu otce do rodného listu a řešení výživného pro dítě.

Happy end

Během spolupráce s Respondeem se podařilo situaci paní Jany zlepšit natolik, že i ve spolupráci s psychiatrem a terapeutem dokázala vše zvládnout bez hospitalizace. Nyní Jana dochází na terapie a o svou dceru se dokáže postarat sama.