Projekt Jak na konflikty ve vztazích pomáhá už druhým rokem tam, kde se nedaří zvládat konfliktní chování. Bezplatné a diskrétní psychologické poradenství je možné využít v partnerských vztazích, při výchově dětí či v soužití s rodiči. To, že terapie opravdu funguje, potvrzuje i příběh pana Petra.

Pan Petr se o projektu „Jak na konflikty ve vztazích“ dozvěděl poprvé před několika měsíci od sociální pracovnice OSPODu. Konflikt mezi ním a bývalou družkou ohledně plnění dohody v rámci výchovy čtyřletého syna gradoval několik měsíců. Neshody se projevovaly hádkami při předávání syna a vygradovaly fyzickým konfliktem, kdy muž expartnerku fyzicky napadl.

„V podobných situacích je běžné, že jeden z partnerů přijde do terapie s cílem, aby „dělal něco jinak ten druhý“. Pan Petr se cítil zahnaný do kouta a měl pocit, že ztrácí na výchovu syna vliv. Důležité pro začátek terapie je fakt, že panu Petrovi současná situace nevyhovuje a uvědomuje si nepřiměřenost svého jednání,“ říká psychoterapeut projektu Lukáš Verner a vysvětluje dál: „Během terapie podporujeme to, co mezi expartnery fungovalo před eskalací konfliktu například pevné časy předávání, schopnost informovat se navzájem o základních věcech, např. zdravotním stavu syna a podobně. Důležitá je i změna náhledu na situaci.“ Pan Petr se postupem času přestal soustředit na „konflikt“ s bývalou partnerkou a středem zájmu se stalo smysluplné využití času stráveného se synem. V současné době probíhá soud o svěření dítěte do péče jednoho z rodičů.  Dohoda mezi expartnery nyní celkem funguje, ale expartneři chtějí mít toto potvrzené soudně. Držme jim palce, aby se jim podařilo tento stav jejich vztahu udržet či ješlě lépe – vylepšit.

Projekt je podpořen z programu Ministerstva vnitra.