Věra je samoživitelka se dvěma dospívajícími syny. Do Respondea přišla na doporučení sociální pracovnice městského úřadu,  v době, kdy se její mladší syn vracel z dětského domova zpátky domů…

Ona sama měla práci, oba kluci chodili do učiliště, takže to zpočátku vypadalo, že je všechno na dobré cestě. Zdálo se, že jediným problémem je nevyhovující bydlení, kde v malinkém bytě jeden o druhého téměř doslova zakopávali a postrádali své soukromí. Problémů, se kterými se Věra potýkala, nakonec ukázalo více.

Starostí nad hlavu

Na ty už Věra nebyla naštěstí sama. Sociální pracovnice RESPONDEA s ní probrala vše, co ji trápilo a nevěděla si rady s tím, jak to řešit. V první řadě ji pomohla v komunikaci s městským úřadem ohledně získání obecního bytu. Postupně vyřešili i další problémy. Pracovnice RESPONDEA pomohla Věře sepsat návrh k soudu na zvýšení výživného, protože pro potřeby dospívajících kluků nebyly stávající alimenty adekvátní. Podporu a pomoc Věra získala i  ohledně pracovněprávních záležitostí při změně zaměstnání. Věra chtěla  odejít do jiného zaměstnání,  protože nezvládala tlaky na přesčasy, které po ní zaměstnavatel vyžadoval, ovšem domluva ohledně jejího ukončení pracovního poměru byla s majitelem firmy problematická. Sociální pracovnice RESPONDEA ji však informovala o právech a povinnostech jejích a zaměstnavatele, a tak  Věra měla jasno, co má po zaměstnavateli vyžadovat, i jak může postupovat.

Tvrdohlavý syn

Bohužel ale ani po tom neměla Věra klid. Její starší syn Michal se rozhodl, že odejde z učiliště a půjde pracovat. S tím jeho máma nemohla souhlasit a tak sociální pracovnice navrhla, aby Věra přišla s ním. Přestože se všichni Michalovi vysvětlit, že si s předčasným odchodem ze školy nadělá více komplikací, že se mu bude hůře hledat práce, nedal si říct. A tak zbývalo jen jedno – pomoci mu alespoň se ve všem zorientovat. Sociální pracovnice mu řekla o možnostech, kde a jak může hledat práci, jak se zaevidovat na Úřadu práce. Ostatní už bylo na něm.

V novém bytě s novou nadějí

Velkou radostí pro Věru a její dva kluky bylo, když konečně získala větší obecní byt,kam se letos v létě mohli přestěhovat. A i ostatní záležitosti se díky pomoci RESPONDEA daly do pohybu tím správným směrem. Jediné, co Věru mrzí, je Michalův odchod ze školy. Ale i to se, jak všichni doufají, časem obrátí k dobrému. Pro Věru je teď důležitá zkušenost, že podporu v RESPONDEU najde vždy.