Známý advokát a folkový písničkář koncertoval pro Respondeo u příležitosti jeho desátého výročí. Po pěti letech se vrátil a oslavil s námi patnáct let působení této organizace ve Středočeském kraji. U příležitosti koncertu, který se konal 23. listopadu 2018 jsme známého písničkáře a advokáta vyzpovídali.

Na svých koncertech mezi písněmi zmíníte i větu jakéhosi recidivisty, který pronesl, že život je nepřetržitá řada průserů po sobě jdoucích. Myslíte si to také, nebo se jen prostě tahle prupovídka hodí k vašim písním?

Jednak se určitě hodí k mým zhudebněným soudničkám a dále je to opravdu ze života!

Vždycky ráno, když vstanu, tak si říkám, co mě ten den čeká a kolik asi bude těch „průserů“ – a myslím, že to tak má každý z nás. Život není peříčko a lecjaké ty průšvihy jsou jeho součástí, ať děláme, co děláme.

Čím si lidé podle vás nejvíc komplikují život?

Pokud to beru z pohledu právníka – advokáta, tak lidem chybí mnohdy základní právní gramotnost, takže se chovají ve smyslu rčení „po nás potopa“. Naberou si půjčky na dovolenou a jiné zbytné věci, pak přijdou exekuce, rozvraty rodin a návrat do normálního života je mnohdy v takové situaci velmi obtížný.

A jak vy řešíte řekněme nepříjemné situace? Zachováte vždy chladnou hlavu a nadhled, tak jak by se vlastně i od právníka očekávalo?

I právník je jenom člověk, takže i když mám již něco „odžito a odsouzeno“, tak se denně setkávám s věcmi, které mě dokážou vytočit – a zachovat si v takové situaci chladnou hlavu je prakticky nemožné. V soudní síni už ale musím mít znovu ten nadhled, protože jinak bych práci advokáta nemohl dobře odvést, protože – marná sláva – právo je především o paragrafech – a ne o emocích.

Co lidem podle vás v dnešním světě nejvíc chybí?

Myslím si, že lidem chybí více empatie k druhým.  Život se přesouvá na sociální sítě, kde každý o sobě zveřejňuje všechno možné a jenom čeká, až ho za to někdo pochválí, což mi přijde úplně scestné.  Lidé spolu prakticky nemluví, neboť vzhledem k moderním technologiím už ani nemají tu potřebu. Upřímně doznávám, že současnému světu někdy vůbec nerozumím.

Na druhou stranu, je stále dost těch, kteří nezištně pomáhají druhým. Jak je taková pomoc ve společnosti podle vás důležitá?

Právě s ohledem na výše uvedené je jakákoliv pomoc bližnímu v nouzi velice důležitá, a proto je třeba ji podporovat ze soukromých zdrojů, protože stát má dnes jiné priority. Bohužel někdy namísto toho, aby potřebným pomohl, tak jim svým byrokratickým a politickým rozhodnutím ještě uškodí, což mi přijde zvláště nelidské.

Vy už podruhé podpoříte svým vystoupením, které se uskuteční 23. listopadu v Nymburku, Respondeo z. s., které pomáhá lidem v nouzi. Proč jste se rozhodl vystoupit na benefičním koncertu právě této organizace?

Ano, už podruhé jsem vystoupil pro Respondeo z. s.  Předmět jejich činnosti a formy pomoci jsou mi blízké, protože i ve své advokátní praxi se často setkávám s rodinnými problémy, a to jak rodičů, tak i dětí, s domácím násilím, které se velice těžko prokazuje a má mnohdy pro oběti doživotní následky. Myslím, že pokud lidé vědí, že v případě nouze se mohou na někoho konkrétního obrátit a bude jim pomoženo, tak se jim snáze žije.