Vlastimil Plch, ředitel hotelu umístěného ve středočeské vesničce Mcely se na pomoc druhým dívá jako na něco, co by mělo být obsaženo v životě všech, kteří pomáhat mohou…

Ubytování na zámku, SPA, vybrané jídlo… To si nemůže dovolit každý. Nebo to může být i jinak?

Naše ceny odpovídají našim službám a klasifikaci hotelu, který se v době svého založení stal průkopníkem v Čechách. Byli jsme prvním takovým hotelem na vesnici a o něco později i prvním zeleným pětihvězdičkovým hotelem v Čechách a druhým v Evropě. Majitelé jsou vizionáři. Hodně cestují, jsou vzdělaní, mají bohaté zkušenosti. Stále se snažíme udržovat a zvyšovat laťku, vnímat trendy a měnící se potřeby hostů. Pro nás je ale ze všeho nejdůležitější zajistit příjemnou rodinnou atmosféru a vřelý servis, díky němuž se u nás, věřím, cítí každý host pohodově. Máme stálé hosty, kteří k nám zavítají třeba jednou ročně a prostě si dopřejí krásný zážitek. O to více si takových hostů vážíme. Není problém k nám ale zavítat třeba jen na kávu s dezertem spojenou s procházkou v parku. Obzvlášť teď v blízkém adventu je to nádherné. Zámek i park celý svítí a je bohatě nazdoben. Určitě ale doporučuji rezervaci předem, abychom někoho nezklamali plnou restaurací. Zde se bavíme o účtu ve stokorunách.

Jak vnímáte filantropii?

Filantropii vnímáme jako podstatnou součást našeho zámeckého fungování. Od počátku se snažíme pomáhat a to zejména v našem nejbližším okolí. Jsou pro nás důležité vztahy s místními obyvateli a komunitou. Jsme její součástí a tak musíme žít v symbióze. Vnímám tuto nutnost i v soukromí. Již řadu let s manželkou podporujeme indického chlapce, který díky finanční podpoře může studovat a má naději na lepší život. Pravidelně přispíváme na charitativní české projekty a cítím, že mým posláním je i pomáhat v nedalekém evangelickém kostele v Bošíně, kde jsem vyrostl, seznámil se s manželkou a pokřtil obě děti. Stvořili jsme projekt Bošínské cesty, který má za úkol tmelit místní komunitu a dělat svět lepším. Kromě toho se nám daří i kostel pomalu opravovat. Takové činnosti mi dávají smysl života a činí mi radost. Srdečně zvu touto cestou i na adventní kino ve fialovém kostele, budeme promítat pohádku Anděl páně v sobotu 8. prosince od 15 hodin. Děti si budou moci něco hezkého vyrobit a věřím, že si to všichni užijeme. Máme i své nové stránky bosinkotel.cz, kde jsou i další aktivity. Myslím, že filantropie by se měla více dostat i do školek a škol, měla by se její důležitost vštěpovat i malým dětem. Každý může pomoci dle svých možností, ale neměli bychom dávat hlavu do písku před problémy ostatních a naučit se dělit s těmi méně šťastnými. Myslím, že pak budeme šťastnější i my.

Jak pomáhá váš zámek?

Za zámek zmíním to nejdůležitější. Každoroční pomoc putuje hendikepovaným dětem a jejich rodinám z nymburského Centra pro všechny z výtěžku zářijové dětské slavnosti Slet princezen. Již řadu let se zámek podílí na výuce angličtiny dětí z dětského domova v Nymburce. Jsme nápomocni místním seniorům či podporujeme obec Mcely a její děti. Pomáhá i naše čistě přírodní kosmetika MCELY BOUQUET, z jejíhož výtěžku se vysazují nové stromy v blízkém okolí. Díky pomoci Chateau Mcely s výběrem příspěvků pro Nadaci Asociace hotelů a restaurací se pomohlo již několikrát významně v našem kraji potřebným. Během roku vydáváme pro různé příležitosti dárkové certifikáty na dobročinné aukce, jejichž výtěžek jde na různorodé potřebné aktivity.

Plánujeme setrvat v popsaných aktivitách, které se nám ukázaly jako smysluplné. Rovněž se těšíme na podporu konkrétních rodin či dětí ve spolupráci s Respondeem.

Co jste možná o Chateau Mcely nevěděli

 Chateau Mcely otevřelo brány svým prvním hostům v roce 2006 po náročné a kompletní rekonstrukci. Zámek fungující na zelených principech vlastní manžele Inéz a Jim Cusumano, kteří ho doslova zachránili před demolicí. Jedná se o bývalé venkovské sídlo aristokratické rodiny Thurn-Taxisů, ležící 55 km od centra Prahy ve směru na Mladou Boleslav, které je obklopeno Svatojiřským lesem a pětihektarovým anglickým parkem. Zámek o 24 pokojích je ideální k odpočinkovým a romantickým pobytům, oslavám, svatbám a firemním akcím. Nedílnou součástí je relaxace v lázních MCELY BOUQUET SPA. Při terapiích se používá čistě přírodní kosmetická řada MCELY BOUQUET v bio kvalitě, která byla vyvinuta majitelkou Inéz Cusumano a míchá se přímo v zámecké laboratoři. RESTAURACE PIANO NOBILE, je místem gurmánských zážitků šéfkuchaře Honzy Štěrby. Oblíbenou součástí je patio Bellavista. Děti milují kreativní projekt princezny Nely přes Nely apartmá, autorskou knihu paní Inéz „Princezna Nely ze Chateau Mcely“ až po bohatý butik s originálními dárky.  

Za rozhovor děkujeme Vlastimilovi Plchovi, Founding Managing Directorovi Chateau Mcely

Foto: archiv Chateau Mcely